‘EN BEREKETLİ KONVOY’ 13’ÜNCÜ KEZ BALKAN YOLLARINDA

Ramazan ayı boyunca Balkanlar’da iftar, gönül ve kültür sofraları kuracak olan Bayrampaşa Belediyesi’nin “Bereket Konvoyu” coşkulu bir programla 13’üncü kez Balkanlara uğurlandı. Uğurlama töreninde konuşan Başkan Atila Aydıner, “12 yıl önce temeli atılan Balkanlar’da Ramazan projesi dostluk, barış ve kardeşlik projesidir” dedi.Bayrampaşa Belediyesi, Yıldırım Mahallesi muhtarlık binası yanında düzenlediği programla 3 TIR, 3 minibüs, 2 otobüs, bir otomobil, bir canlı yayın aracı ve 75 kişilik gönüllü ekipten oluşan Bereket Konvoyu’nu 13. kez Balkanlar’a uğurladı. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in ev sahipliğinde düzenlenen uğurlama törenine davetliler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“BİZİM KARDEŞLİĞİMİZ ASLA SINIR TANIMAZ”

Uğurlama töreninde konuşan Başkan Atila Aydıner, “Bayrampaşa’da Anadolu ve Rumeli kültürünü bir arada yaşıyoruz. Bizim birbirimize sevgimiz ve muhabbetimiz sonsuz. İşte bizleri Balkanlara götüren de bu sevgidir. 12 yıl önce temeli atılan Balkanlar’da Ramazan projesi dostluk, barış, kardeşlik ve kültür projesidir. Kardeşlik Sınır Tanımaz projemiz ile Balkanlar’da iz bıraktık. Biz Balkanlar’da sadece iftar sofraları kurmakla kalmadık, aynı zamanda oralarda gönül sofraları da kurduk. Bugün konvoyumuzu 13. kez bereketiyle Balkanlara yani Evlad-ı Fatihan’a uğurluyoruz. Çünkü bizim kardeşliğimiz asla sınır tanımaz. Balkanlar’daki kardeşlerimizle yine suyumuzu, ekmeğimizi ve en önemlisi dostluğumuzu paylaşacağız. Projemizin Bayrampaşa, Balkanlar ve Türkiye için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmalar ve mehter takımı konserinin ardından dualar edilerek beyaz güvercinler uçuruldu. Başkan Atila Aydıner ve protokolün el sallayarak uğurladığı konvoy Şehit Kamil Balkan Caddesi’nden geçerek yola çıktı. Konvoyun Bulgaristan’da başlayan yolculuğu 9 Balkan ülkesinde 19 noktada düzenlenecek iftarların ardından bayram günü İstanbul’da son bulacak.

İKİ MİLYON KİŞİYE ULAŞTI
2005 yılında kardeşlik sınır tanımaz sloganıyla yola çıkan Bereket Konvoyu, 12 yıl boyunca Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere toplam 9 Balkan ülkesinin her bir şehrini karış karış gezerek yaklaşık 2 milyon kişiye ulaştı.